wtorek, 7 stycznia 2014

KawiarniaPierwsze wrażenie - 9,5/15
Wygląd - 3,5/5
Na pierwszy rzut oka blog jest przejrzysty i uporządkowany. Jednak jest to blog poświęcony książkom (tak wywnioskowałam z postów), więc dobrze by było dodać nagłówek związany właśnie z nimi. Nagłówek w najmniejszym stopniu nie odnosi się do tematyki bloga. W szablonie brakuje czegoś, aby poczuć magię książek. Oprócz treści postów nie ma tu niczego, co nawiązuje do głównego tematu. Od razu zauważyłam strony, które według mnie są bardzo pomocne. 
Link/nazwa - 2 /5
Nazwa prosta, jednak nie do końca mówi o czym jest blog. Dopiero po upływie kilku minut wpadłam na to, że mogą być to recenzje książek. Nie mam tu nic więcej do powiedzenia.
Inne 4/5
W kolumnie bocznej umieszczone są najważniejsze gadżety, co nie wywołuje chaosu. Strony jak już wspomniałam bardzo mi się podobają. Wszystko jest uporządkowane. Jeszcze mogłabym się doczepić braku archiwum, które ułatwia szukanie danych postów. Gdy napiszesz więcej, a ktoś będzie chciał przeczytać starsze posty, może się przydać. Na pierwszy rzut oka nic więcej nie zauważyłam.

Wygląd - 8,5/15
Kolorystyka - 3,5/5
Blog w odcieniach bieli i czerni. Ledwo widoczne tło z motywem 'galaxy' niczego nie zmienia. Dla mnie jest tu zbyt szaro, jeśli mamy odnieść się do książek, które mają wiele barw. Dobrze, że chociaż kolor linków się wyróżnia, choć nieco razi w oczy.
Dodatki - 2/5
Mamy nagłówek, który według mnie jest dobry, jednak niezgodny z tematyką. Może gdyby trzymał książkę, nie wiem (tak, może propozycje są nie do odrzucenia). Rozbudowałabym opis bloga lub dodała jakiś cytat.
Ogólny wygląd - 3/5
Jest nieco ubogo. Spodziewałam się, że pojawi się nagłówek, w którym nazwa jest napisana jakąś 'pozawijaną' czcionką.

Treść i gramatyka - 18/20
Styl pisania - 9/10
Czcionka nie jest za mała, ale niestety widać, że nie akceptuje polskich znaków. Tytuły postów jest ładnie wyróżniony, jednak tu znów pojawia się ten sam problem, co powyżej. Posty są dobrej długości, łatwo się czyta. Opisujesz książki, które moim zdaniem są bardzo ciekawe. Dobrze, że piszesz swoje opinie i uczucia po przeczytaniu książki, którą recenzujesz.
Błędy - 4/5
Zdarza Ci się popełnić błędy interpunkcyjne. Nie stawiasz przecinków, tam gdzie jest to najbardziej oczywiste. Błędów ortograficznych nie zauważyłam.
Zawsze pisałam wywiady, moje myśli, ale ostatnio dostałam zadanie napisania książki. 
Siedemnastoletnia Violet, która imię zawdzięcza nietypowemu kolorowi oczu...
Dodatki - 5/5
Dodajesz zdjęcia okładek, co może zachęcić niektóre osoby do przeczytania. Gdzieś w poście dodałaś malutki fragment opowiadania swojego autorstwa. Dobrze, to jakieś urozmaicenie, ale pamiętaj : 'Co za dużo, to niezdrowo!'.

Pomysł - 4,5/5
Blogi z recenzji moim zdaniem są naprawdę godne uwagi. Opisujesz książki, z którymi się nie spotkałam. W większości widzę na takich blogach 'Szeptem' , co już mi się szczerze 'przejadło'. U Ciebie występują książki, których sama chyba bym nie znalazła.

Ogółem - 3,5/5
Tak jak mówiłam - ten szablon, proponowałabym coś zmienić, ale to twój blog i możesz z nim robić, co zechcesz. Piszesz zachęcająco. Choć tak naprawdę są tylko trzy posty, więc ciężko mi wypowiedzieć się na temat tego bloga.

44/60 , tak wyszło mi po przeliczeniu. Nie wiem, jak to się stało, że w ocenach jest max. 80 punktów, a oceniająca w poprzedniej ocenie napisała całkowitą liczbę punktów 85. Wydaję mi się, że to jakiś błąd.

6 komentarzy:

 1. "Jednak jest to blog poświęcony książkom (tak wywnioskowałam z postów), więc dobrze by było dodać nagłówek związany właśnie z nimi. Nagłówek w najmniejszym stopniu nie odnosi się do tematyki bloga." Ale czy naprawdę nagłówek musi koniecznie pokrywać się z treścią? W Waszym nagłówku są kwiaty, ziarenka kaw, zegarek z sową, a centralny punkt to książka. A przecież oceniacie blogi, nie książki. Dlaczego więc nie zamieścicie, zamiast ww. obiektu, screena ze źródła strony? Albo zobrazowania fragmentu kodu CSS? Albo ciągu zer i jedynek, dla unaocznienia, że oceniacie twory cyfrowe? Nie znam autorki bloga, do którego odnosi się Wasz post, ale z ciekawości weszłam. Muszę powiedzieć, że ten mops jest uroczy i spokojnie może służyć za chwytliwe, rozpoznawalne logo bloga. A logo, przynajmniej w moim odczuciu, ma większą siłę niż sam nagłówek. Ale o gustach się nie dyskutuje :)

  "Nazwa prosta, jednak nie do końca mówi o czym jest blog. Dopiero po upływie kilku minut wpadłam na to, że mogą być to recenzje książek. Mam tu nic więcej do powiedzenia." Chyba raczej NIE mam tu nic więcej do powiedzenia. Z tą nazwą to też sprawa dyskusyjna. Kawiarnia brzmi fajnie, jest krótka, łatwa do zapamiętania i chwytliwa. Jeżeli autorka bloga zdobędzie liczne grono czytelniczek, nie będzie miało znaczenia, czy blog nazywa się kawiarnia, czy oceniam-ksiazki-ktore-przeczytalam-i-byly-fajne, ponieważ ciąg "kawiarnial.blogspot.com" skojarzą z książkami (niejednokrotnie czytanymi właśnie przy kawie). No i... jak zobaczyłam Waszą nazwę, to też nie wpadłam na to, że oceniacie blogi. Prędzej pomyślałam o czymś w rodzaju katalogu.

  "Dla mnie jest tu zbyt szaro, jeśli mamy odnieść się do książek, które mają wiele barw.". Książki, które leżą u mnie na półce, mają kolorowe tylko okładki. Wewnątrz dominuje czerń i biel. "Wielobarwność", o której wspominasz w ocenie, to czysto subiektywne odczucie, nie wiem, czy takie generalizowanie, to dobry pomysł.

  "Tytuły postów jest ładnie wyróżniony, jednak tu znów pojawia się ten sam problem, co.". Tytuły postów SĄ ładnie wyróżnione, lub tytuł postu jest ładnie wyróżniony. A poza tym, jaki problem się pojawia? Czytałaś w ogóle tę ocenę przed publikacją?

  "Nie stawiasz przecinków, tam gdzie jest to najbardziej oczywiste.Błędów ortograficznych nie zauważyłam ." Po pierwszym zdaniu brak spacji po kropce, w następnym spacja przed kropką.

  "Zawsze pisałam wywiady, moje myśli ale, ostatnio dostałam zadanie napisania książki." Poprawiłaś ze złego, na gorsze. Przecinek powinien być przed "ale".

  Gdzieś w poście dodałaś malutki fragment opowiadania swojego autorstwa. Dobrze, to jakieś urozmaicenie, ale pamiętaj : 'Co za dużo, to nie zdrowo!'. A niby czemu? Jeżeli autorka bloga chce pisać opowiadanie, to droga wolna, niech to robi. Poza tym, powinno być niezdrowo, zamiast "nie zdrowo".

  "Blogi z recenzji"... eee? Blogi [z kogo? z czego?] z recenzji? Coś mi tu nie pasuje.

  "Opisujesz książki, z którymi mi się nie spotkałam.". Niepotrzebne "mi" po "którymi".

  "W większości widzę na takich blogach 'Szeptem' , co już mi się szczerze 'przejadło'." Przecinek po "Szeptem" jest niepotrzebny. Poza tym, na jakich blogach? Nie lepiej brzmiałoby "na blogach tego typu"? I dlaczego używasz do zapisu tytułu i słowa "przejadło" apostrofu? Nie do tego służy.

  Ocena krótka, mało treściwa, słabo rozbudowana. Wkradło się też sporo błędów, które są wynikiem niechlujstwa – gdybyś przeczytała tę ocenę przed publikacją (a trudno mi uwierzyć, że to zrobiłaś, ponieważ byki są zbyt oczywiste), na pewno byłoby ich zdecydowanie mniej. To miłe, że podjęłaś się oceniania cudzych blogów i doradzania, co można zmienić, albo co poprawić. Mimo to powinnaś najpierw sama liznąć trochę wiedzy na temat interpunkcji i budowy zdań, bo wtedy oceny byłyby bogatsze i lżejsze w odbiorze. Ale nie martw się, wszystko przed Tobą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nazwa i tak zostanie, bo mi mówi dużo i kojarzy się z książkami ;D w kawiarni zamawia się kawę, i siada z książką, a notatki na blogu pisze zawsze w kawiarni. Mops - ma kapelusz, i sadzę że pasuje ;D Mi książki kojarzą się z białym, i czarnym. bardzo dziękuje ci za ten komentarz, że ktoś "zmarnował czas " na nieznaną pisarkę. niedługo konkurs, a nagrodą jest wydanie jednego egzemplarza książki i warto. wiem że na blogu jest trochę błędów, mam dysekcje mimo to pisze, i jestem.

   Usuń
  2. W swoim komentarzu odniosłam się bardziej do samej oceny, niż do Twojego bloga, mam nadzieję, że nie potraktowałaś go jako przytyk do własnej twórczości :)

   Usuń
  3. tak wiem, ale napisałaś że nazwa jest spoko, i to mi się podoba ;D

   Usuń
 2. dzięki ale nazwa i tak zostanie, bo mi mówi dużo i kojarzy się z książkami ;D w kawiarni zamawia się kawę, i siada z książką, a notatki na blogu pisze zawsze w kawiarni. Mops - ma kapelusz, i sadzę że pasuje ;D Mi książki kojarzą się z białym, i czarnym. ale dziękuje za ocene

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie ta ocena nie jest doskonała, ale oceniający to też człowiek (przynajmniej u nas) i ma prawo zrobić błąd. Błędy, które zobaczy MUSI poprawić, więc na pewno znikną. Rozumiem, że zgłaszającemu może nie podobać się ocena, ale on musi być na to nastawiony. Oceniający ma swój gust, a zgłaszający inny. Gdym ja oceniała twojego bloga to ocana byłaby inna, ponieważ jak widać ja i druga oceniająca mamy inne gusty, więc nie dziwię się, że zgłaszajacy lub inny komentator myśli inaczej.

  OdpowiedzUsuń